Przeznaczenie - istnieje czy nie?

Data: 15.05.2014

Autor: JT

Autor zdjęć: ©teresa williams flickr.com

Czy naprawdę istnieje przeznaczenie? Czy Bóg przeznaczył nam tylko tego jednego, jedynego człowieka na całe życie? Jak rozpoznać, że to już „TEN”?
Człowiek został stworzony z miłości.

Bóg tak bardzo umiłował ludzi, że poza powołaniem do życia ofiarował nam również jeden z największych darów – wolność. Jesteśmy istotami, które posiadają rozum po to, by dokonywać wyborów i samodzielnie podejmować decyzje o własnym życiu. Nasz los nie jest uzależniony od różnorodnych, zewnętrzych okoliczności, siłę wyższą czy przychylny układ gwiazd. Każdy z nas, ludzi, jest wyposażony w wolną wolę – ma możliwość dokonywania wyborów takich, na jakie ma ochotę, może robić co mu się podoba. Święty Paweł mówi: „Wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść (1Kor 6,12a). Bóg po prostu nie narzuca nam swojej woli.


Często uważamy, że Bóg ma dla każdego człowieka wspaniały plan i tylko lub w głównej mierze od Niego zależy jak wszystko sie potoczy i poukłada. Z jednej strony racja – Bóg ma wobec nas plan – chce, by każdy człowiek był szczęśliwy i zbawiony a jednocześnie nie ma jednego, konkretnego planu. Istnieje bardzo wiele dróg naszego życia i conajmniej kilka z nich są zgodne z wolą Boga. Byłoby ułudą twierdzić, że Pan Bóg stwarzając człowieka określa mu jedyną ścieżkę życia, którą będzie podążał, planuje odgórnie jego całe życie cierpliwie przyglądając się temu z boku. Gdyby tak było, nie rodziliby się gwałciciele, mordercy, na świecie nie byłoby wojen, kłótni, zazdrości i zawiści, Bóg przecież oczekuje miłości i radości nie zaś przestępczości i mordu.


Jak to jest w miłości? Istnieje jedna osoba przeznaczona od Boga? Istnieje, ale nie do końca. Zamysłem Boga jest małżeńska, partnerska miłość dwojga ludzi, by kobieta złączyła się z mężczyzną i oboje wzajemnie byli dla siebie wsparciem. Jednak nie możemy od Boga wymagać, by sam za nas zdecydował kto to będzie. Bóg daje nam możliwości, stwarza okoliczności, pokazuje znaki i  stawia na naszej drodze osoby, które mogą być potencjalnymi kandydatami na partnera życiowego. Ale ostateczny wybór należy do nas. Po to otrzymaliśmy wolną wolę i umysł zdolny do analizowania zdarzeń, by wyłonić najlepszą dla nas osobę, byśmy określili czy ten ktoś nam się podoba, czy jego światopogląd znajdzie nić porozumienia z naszym, czy będzie odpowiednim mężem lub żoną. Zadanie nie jest łatwe, bo na naszej drodze pojawia się mnóstwo osób – jedni są naszymi przyjaciółmi, z drugimi nie chcemy mieć nic wspólnego, jednych lubimy, inni są niedostępni.


 Sytuację komplikuje dodatkowo fakt, że nie potrafimy przepowiadać przyszłości, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy jeśli poznalibyśmy kogoś innego ten ktoś nie byłby lepszy. Nie wiemy, czy jeśli zwiążemy się z daną osobą będziemy szczęśliwi czy po kilku latach związek rozpadnie się na kawałki. I na tym polega zaufanie Bogu. Powinniśmy mieć nadzieję, zaufanie i zwracać się do Niego o Dar Ducha Świętego, o to, byśmy potrafili rozeznać, czy osoba, którą jesteśmy zainteresowani jest tego warta. Czy osoba, którą wybraliśmy da nam szczęście czy jednak nie pasujemy do siebie.


Tak naprawdę miłość można odnaleźć wszędzie – w przeróżnych miejscach, w których nie spodziewamy się nawet spotkać partnera. I - jak na ironię-  zazwyczaj pojawia się wtedy, kiedy jej nie oczekujemy. Bóg często obdarowuje nas zaskakującymi i nagłymi sytuacjami, które jeśli wykorzystamy mogą okazać się przełomowe i wyjątkowe.
Zatem odwagi! Ktoś jest Ci z pewnością przeznaczony, ale kto to będzie zależy w głównej mierze od Ciebie. Bóg daje Ci wiele dróg – znajdź tę dla siebie najbardziej właściwą. Miłość może znajdować się tuż obok Ciebie i nikt poza Tobą nie spowoduje, że ją znajdziesz.

Więcej dobrych i pozytywnych myśli znajdziesz na www.jezusteam.plPozytywnie

facebook