Droga Krzyżowa CZEKA NA NAS

Data: 02.04.2015

Autor: Ks. Jan Twardowski

Autor zdjęć: ©bacupmick flickr.com

Mówimy o czternastu stacjach drogi krzyżowej i w każdy piątek wędrujemy od stacji do stacji. Pomyślmy, że przy każdej z nich czeka na nas Pan Jezus.

STACJA I

Pan Jezus na śmierć skazany

Jezus skazany na śmierć, czeka na każdego z nas. Chciałby do każdego powiedzieć: -Ten wyrok rzucony na mnie, to dopiero początek drogi. Gdy Ciebie spotka jakaś wielka przykrość, może niewinnego oskarżenia, czy od razu chcesz uciec? Ledwie zaczniesz iść, już chcesz odejść. A Ja czekam wciąż na Ciebie.

STACJA II

Pan Jezus bierze krzyż na swe ramiona

Jezus z krzyżem czeka na każdego z nas. Chodzimy czasem po drodze krzyżowej tak, jak po muzeum, od gablotki do gablotki, od jednej martwej pamiątki do drugiej. A Jezus naprawdę czeka z krzyżem na każego z nas. Jak mamy przyjąć ten ostatni krzyż, jaki nam podaje?

STACJA III

Upadający Jezus czeka na nas. Pierwszy dzwonek. Jesteśmy Mu potrzebni.

Czeka na nas, abyśmy razem dźwigali. Czy mamy czas dla Niego? Czy pamiętamy, że czeka na nas?

STACJA IV

Jezus spotyka swoją matkę

Jezus razem z Matką czeka na nas na trudnej drodze naszego życia. Czeka na spotkanie z każdym z nas. On, który powiedział:"Każdy, kto wypełnia wolę Ojca Mojego, jest mi matką".

Jezus chce mieć na drodze krzyżowej spotkanie z nami, nie tylko z Matką Najświętszą.

STACJA V

Szymon Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż Jezusowi

Jezus czeka na nas, nie tylko na Cyrenejczyka. Tyle mówimy o Szymonie, zastanawiamy się: Czy był przymuszony? Czy chętnie dźwigał?  Opowiadają, że kiedy wrócił do domu i podał wodę choremu synowi, syn wyzdrowiał. Podał rękę chorej żonie - wyzdrowiała. Kopał w ogródku - znalazł skarb. Tak mu Pan Jezus podziękował.

Lecz Jezus czeka i na nas. Mamy Mu pomagać dźwigać krzyż.

STACJA VI

Święta Weronika ociera twarz Pana Jezusa

Jezus czeka na nas. Tyle mówimy o Weronice: Czy była odważna, czy nie? Jak była odważna? Mówimy o jej urodzie, wdziękach, o tym, że Jezus uwiecznił swoją twarz na jej chuście. Lecz Jezus czeka na każdego z nas. Jak zachowamy się wobec Niego?

STACJA VII

Drugi upadek Jezusa

Jezus upadający czeka na nas. Drugi dzwonek. Prosi o pomoc. Jesteśmy Mu potrzebni.

Wciąż czeka...

STACJA VIII

Pan Jezus pociesza płaczące niewiasty

Jezus czeka na nas. Stale w tym miejscu mówimy o niewiastach: czy pocieszał je? Czy im cokolwiek wyrzucał? A tu chodzi o nas. To na nas czeka Pan Jezus. Czy On nie ma zarzutu przeciwko nam?

STACJA IX

Trzeci upadek Jezusa

Jezus upadający czeka na nas. Trzeci dzwonek. Czeka na pomoc. Jesteśmy Mu potrzebni: nasza modlitwa, ofiara, powołanie spełnione do końca.

STACJA X

Pan Jezus z szat obnażony

Jezus obnażony, obdarty, czeka na nas. Wolelibyśmy, żeby czekał na nas w stroju królewskim, w koronie, z pieniędzmi w portmonetce, z pomocą dla nas. A On czeka na nas jak obdarty żebrak.

STACJA XI

Pan Jezus przybity do Krzyża

Jezus w bólu czeka na nas. Wciąż ktoś w bólach czeka na nas. Ktoś, kogo strasznie boli, kto ma jakieś zmartwienie, czy cierpienie ciała. Wciąż ktoś czeka na nas.

STACJA XII

Pan Jezus umiera na krzyżu

Jezus czeka na nas w chwili naszej śmierci. Boimy się jej. Wydaje nam się, że może nas spotkać coś strasznego. W chwili naszej śmierci czeka na nas sam Jezus.

STACJA XIII

Jezus zostaje zdjęty z krzyża

Jezus czeka na każdego z nas. Kogo zdejmiemy zkrzyża jego cierpienia? Kogo uniesiemy z krzyża?

STACJA XIV

Jezus zostaje złożony do grobu

Jezus spełnił swoje powołanie do końca. Przeszedł drogę. Spełnił ofiarę. Teraz czeka na nas. Wyprzedził nas. Patrzy, jak idziemy naszą drogą. Czy nie zabładzimy na niej? Czy przy pierwszym upadku nie machniemy ręką? Czy nie zrezygnujemy?

Czeka, jak dopełnimy nasze powołania.

Zakończenie

Módlmy się, abyśmy nie chodzili po tej drodze krzyżowej jak w muzeum, od gablotki do gablotki, od pamiątek martwych do martwych pamiątek, lecz byśmy szukali Jezusa, który wciąż czeka na każego z nas i mówi do każdego po imieniu, że właśnie na niego czeka.

Pozytywnie

facebook