Medytacja Pisma Świętego

Przygotowanie
  1. Właściwe miejsce – takie, które umożliwi skupienie, może to być kościół, kaplica, domowe zacisze, park, ważne byś czuł się swobodnie i była zapewniona cisza oraz spokój byś mógł się skoncentrować
  2. Właściwy czas – przygotowując się do medytacji pamiętaj by robić to bez pośpiechu, przeznacz tyle minut, ile potrzebujesz, nie goń się! to Twoja chwila dla Boga i dla Ciebie
  3. Właściwa pozycja ciała - pamiętaj, by ułożenie ciała nie było zbyt wygodne aby nie zasnąć ani za bardzo niewygodne, gdyż wtedy cała uwaga koncentruje się na komforcie pozycji

Zatrzymaj się – to jest czas dla Boga i dla Ciebie. Tylko od Twojej osoby zależeć będzie jak to spotkanie przebiegnie. Odłóż wszystkie codzienne sprawy na bok i ciesz się wartością spotkania z Panem.

Wezwanie Ducha Świętego – poproś Ducha o pomoc. Możesz skorzystać ze znanych modlitw albo wyraź się własnymi słowami.

Etapy Lectio Divina

Czytanie

Przeczytaj uważnie wybrany fragment Pisma Świętego. Powoli i dokładnie zagłębiaj się w kolejne wersy, czytaj słowa nawet kilkakrotnie. Ilekroć zanurzysz się w podanym fragmencie, tym więcej odkryjesz jego znaczeń. Dotrzyj do głównego stwierdzenia autora, do kluczowego jego przesłania. Pamiętaj, że szczegóły mają swoją rolę, ukazują bowiem wszystkie inne okoliczności zdarzenia. Dąż do całkowitego zrozumienia tekstu, pamiętaj, że nieuważna lektura niczemu nie służy.


Medytacja

Zastanów się nad treścią i sensem każego zdania - co Bóg pragnie Ci powiedzieć? Jak możesz odnieść fragment do swojego życia? Czy widzisz w nim siebie? Jak zachowałbyś się gdybyś wtedy uczestniczył w danym zdarzeniu? Wyobraź tam siebie, zobacz wszystko swoimi oczyma. Porównuj różnorakie teksty ze sobą.


Modlitwa

Porozmawiaj z Bogiem o swoich odczuciach, pragnieniań co do poprawy swojeg życia. Żałuj za swoje przewinienia, za grzechy, które popełniasz każdego dnia. Przeproś za słabości, zaniedbania, upadki, czynienie i szerzenie zła. Proś o mądrość, wiarę, radość i siłę do zmiany. Dziękuj za wyrazy Bożej Miłości, za Eucharystię, miłosierdzie, za cudowne działanie w Twoim życiu. Uwielbiaj Go.


Kontemplacja

Uświadom sobie obecność Boga. Wiedz, że On jest przy Tobie zarówno w tym momencie jak również poprzez całe Twoje życie. Rozważaj wszystkie łaski, które Bóg Ci zsyła każdego dnia. Kontempluj Jego istnienie i nieustanne trwanie przy Tobie, nawet wtedy, gdy popełniasz grzech. Bo człowiek sie odwraca od Boga, Bóg od człowieka nigdy.


Działanie

Poznacie ich po owocach" - prawdziwego wyznawcę Chrystusa można rozpoznać nie po pobożnym czytaniu, ale po wypełnianiu słów Bożych. Spraw, by fragmenty przeczytane nie pozostały pustymi frazesami. Wciel je w swoje życie, przekazuj dalej. Żyj Słowem Bożym.


Pozytywnie

facebook