Parada króli

Data: 07.01.2014

Autor: Jezus Team

Autor zdjęć: flickr.com

Od lat na polskie ulice wychodzą głównie środowiska LGBT, co spowodowało, że słowo parada kojarzy się pejoratywnie, na myśl niemal od razu narzuca się manifestacja równości i kolorowa tęcza. Powoli się to zmienia, od 2009 roku w każde Święto Objawienia Pańskiego publicznie wychodzi coraz większa rzesza osób, która pragnie dać dowód swojej wiary i pokazać, że nie wstydzą się wyznawanej religii.

Tysiące uczestników w wielu miast Polski przeszło w barwnym korowodzie króli, aniołów, żebraków, rycerzy i innych różnorakich postaci. Tyle ile było miast organizujących, tyle również pomysłów i różnorodności na przemarszu – w Tarnowskich Górach dołączyła postać króla Jana III Sobieskiego, w Warszawie pojawiły się gry miejskie, każde miasto posiadało swój unikatowy program. Dzieci przebierały się za świętych, którzy przybyli do Jezusa oddać Mu pokłon, bywały również stroje pasterzy i miejscowej ludności z Betlejem. Pojawił się nawet Herod i złe duchy, które dzięki aniołom zostały szybko wygnane. W każdej miejscowości można było podziwiać jasełka, które zostały przygotowane specjalnie na tę okazję. Całe rodziny śpiewały kolędy i wspólnie oddały hołd Małemu Jezusowi.

Pierwszy Orszak Trzech Króli miał miejsce w Warszawie pięć lat temu. Od tego czasu do stolicy przyłączyło się 187 większych i mniejszych miast Polski, zorganizowano przemarsze również w Niemczech, Wielkiej Brytanii, na Ukrainie, we Włoszech, w Rwandzie (Afryka), Chicago (USA).

Pozytywnie

facebook