Niecodzienna codzienność

Data: 18.07.2014

Autor: źródło: blog www.szkolawkibeho.blogspot.com

Zastanawialiście się kiedyś jak może wyglądać codzienne życie dzieci z Ośrodka w Kibeho? Jedno jest pewne: przy takiej ilości uczniów nie ma mowy na rutynę!

Dzień rozpoczyna się wraz ze wschodem słońca, około godziny 6 rano. Do internatów przychodzą wychowawcy, którzy towarzyszą i pomagają młodszym lub bardziej wymagającym opieki w porannych czynnościach. Po porannej toalecie, chętni idą na Mszę św. do parafialnego kościoła. Pozostali mają czas na poranne śpiewy i wspólną modlitwę. W Ośrodku znajdują się dzieciaki z rodzin katolickich, chrześcijańskich, muzułmańskich, jak również z rodzin, które wyznają religie animistyczne. Wszyscy razem modlą się do Jednego BOGA. Około 7.30 dzieci zaczynają śniadanie, którego nieodłącznym składnikiem jest igikoma (rodzaj owsianki z sorgo) i chleb z marmoladą.

Po śniadaniu trzeba zrobić porządki w pokojach, ubrać mundurki szkolne i zdążyć na 8.30 na pierwszą lekcje.

Dzieciaki wracają na lunch o godz. 13.00. Najmłodsi zostają już w internatach, starsi kontynuują zajęcia do 16.30. Popołudnie to czas na zabawę i kąpiel. Dzieciaki uwielbiają harce z bębnami i nie tylko...

Około 17.30 dzieci jedzą kolację, potem czas na odrabianie lekcji. Maluchy idą spać około 20.00, a starsi godzinę później. Chyba, że jest to wieczór ze słuchowiskiem w radio. Wtedy noc zaczyna się po 22.00:)

  •  

Pozytywnie

facebook